אחת ולתמיד: מה זה קריאייטיב (מדריך מקיף)

העולם מתחלק לשניים: אלה שיודעים מה זה קריאייטיב ואלה שלא יודעים מה זה קריאייטיב. אם אתם נמצאים בצד השני של הסקאלה, אל תדאגו... כי במדריך הבא, אנו הולכים לצלול אל תוך העולם המרתק של תחום הקריאטייב במטרה להבין, מיהם אנשי הקריאייטיב, איך הם מתנהלים, איפה לומדים את התחום ואיך בכלל הופכים ליותר יצירתיים.

תוכן עניינים

מה זה קריאייטיב ?

קריאייטיב הוא השם הכללי לכל מחלקה העוסקת ביצירה, עיצוב ותוכן

בין אנשי הקריאייטיב, תוכלו למצוא אנשי מקצוע שונים המשלבים כוחות על מנת ליצור את התוכן השיווקי – משלב הרעיון ועד ליצירתו. לצורך כך עליהם לבטא יצירתיות, מקוריות ולא מעט תחכום. 

בעוד הגדרת הקריאייטיב היא פשוטה למדי, בפועל מדובר בעבודה קשה ומאתגרת הדורשת יצירתיות רבה, ניסיון רב וחשיבה מחוץ לקופסא.

אנשי מפתח אלה, בעצם צריכים לבטא את כל האסטרטגיה השיווקית שנקבעה וליצור את החומרים המתאימים לקהל המטרה. 

לצורך הדוגמה, אלו יכולים להיות כרזות פרסום, דפי נחיתה, סרטונים, מודעות ממומנות, פרסומות, מאמרים לבלוג, פוסטים לרשתות החברתיות, סלוגנים ועוד.

היתרונות של קריאייטיב

 • מייצר רעיונות חזקים – חשיבה קריאייטיבית תסייע לכם למצוא הזדמנויות חדשות לתכנים, לפתח רעיונות מפוצצים לקמפיינים ולמנף טרנדים ייחודיים!
 • פותר בעיות בקלות – יצירתיות תסייע לכם למצוא פתרונות יעילים ואפקטיביים במיוחד לאתגרים ולבעיות השונות של העסק!
 • מושך תשומת לב – קריאייטיביות תסייע לכם ליצור קמפיינים וויראליים בטירוף שאנשים לא מפסיקים לדבר עליהם לטובה גם חודשים קדימה!
 • מספק תובנות חשובות – חשיבה יצירתית תסייע לכם להבין את הצרכים, נקודות הכאב והאתגרים של הלקוחות מנקודת מבט טובה יותר!

מיהם אנשי קריאייטיב

המורכבות של תחום הקריאייטיב והאתגרים שהוא מציב, לא מתאימים לעבודה של איש אחד. 

לכן, במשרדי פרסום רבים תוכלו למצוא צוותי קריאייטיב עשירים ומגוונים, בהם נמצאים אנשי מפתח מתחומים שונים העובדים ביחד בשילוב ידיים ושיתוף פעולה, בתקווה להצליח לייצר רעיונות גדולים, חדשניים ומקוריים שיזעזעו את המדינה. 

בין אנשי הקריאייטיב ניתן למצוא אנשי מפתח מתחום הקופירייטינג, ארט דירקטור, גרפיקאים ומעל כולם מנהל הקריאייטיב.

קופירייטר

קופירייטר הוא אדם העוסק ביצירת תוכן. הוא זה שאחראי לבחור כל מילה, לנסח כל משפט ולהניע את הלקוחות לפעולה.

ישנו קשר הדוק בין קופירייטינג לבין קריאייטיב. למעשה, כל אלמנט פרסומי שתסתכלו עליו, בין אם זה מודעה ממומנת בפייסבוק, ספר אלקטרוני, סרטון שיווקי או באנר באתר אינטרנט, כולל גם תוכן מילולי וגם עיצוב גרפי. 

מסיבה זו צוות הקריאייטיב זקוק לקופירייטר אשר יופקד על החלק המילולי. לאחר שהקופירייטר מייצר את התוכן המילולי, צוות הקריאייטיב יכול סופסוף להלביש עליו את העיצובים הוויזואליים.

ארט דירקטור

העברת המסרים אינה מתבצעת אך ורק בצורה מילולית אלא גם בצורה וויזואלית, ולכן לצידו של הקופירייטר ישנו גם ארט דירקטור, שתפקידו לעצב את המסר הוויזואלי על ידי בחירת צבעים נכונה, מיתוג מרשים וטיפוגרפיה מתאימה.

גרפיקאי

הארט דירקטור אינו מתעסק בעבודת העיצוב עצמה, אלא בקונספט העיצובי. העיצוב עצמו נעשה על ידי גרפיקאים שתפקידם להוציא לפועל את הנחיותיו של הקופירייטר והארט דיירקטור. 

מנהל קריאייטיב

כדי לוודא שהצוות מצליח לעבוד היטב בשיתוף פעולה, יש צורך במי שיפקח על כל העבודה. 

מנהל הקריאייטיב הוא החוליה המקשרת שמוודאת שכל אחד מאנשי הקריאטייב מבצע את עבודתו כראוי. 

האם ילדים יותר קריאייטיבים ממבוגרים?

׳קריאטיביות׳, או ׳יצירתיות׳ בעברית, מוגדרת כיכולת להתעלות מעל דרכי החשיבה או הפעולה המסורתיים, לחשוב מחוץ לקופסה ולפתח רעיונות חדשים ומקוריים. 

אחד הדברים המרכזיים בארגז הכלים של כל מי שעוסק בקריאייטיב היא היצירתיות, כלומר חשיבה יצירתית. 

אנשי קריאייטיב משקיעים המון זמן, כסף ומשאבים על מנת לעודד את היצירתיות ולפתח אותה, זוהי הקרקע ממנה צומחים קמפיינים מוצלחים. זוהי גם אחת הסיבות מדוע הם מרבים להשתמש בסיעור מוחות, אך אפילו סביבת העבודה שלהם תוכננה על מנת לעודד יצירתיות. 

כאשר אתם מסתכלים על ילדים, אתם בוודאי רואים שיש להם דמיון עשיר, אך האם ניתן לטעון שילדים יותר קריאטיביים ממבוגרים? 

האמת שהנושא נחקר ומסתבר שיש לכך ביסוס מדעי.

פרופסור ג‘ורג' לנד שעסק בייעוץ לנאס“ה (גוף אשר מחפש אחר מהנדסים יצירתיים בעלי חשיבה מחוץ לקופסה), חקר את נושא היצירתיות וגילה שלילדים ישנה רמה גבוהה של יצירתיות, הפוחתת עם הזמן כאשר הם מתבגרים. 

פרופסר לנד החליט לנסות את מבחן היצירתיות על קבוצה של 1600 אנשים, וגילה ש-98% מהילדים בני החמש הם ממש גאוני יצירתיות, אך ככל שהגיל עלה הביצועים במבחן היו נמוכים יותר, עד כדי כך שבגיל מבוגר רק 2% מהנבחנים הגיעו לתוצאות שכאלו. 

אמנם איננו יכולים לגייס ילדים לצוות הקריאייטיב, אך אנו בהחלט יכולים ללמוד להעריך חשיבה יצירתית אצל צוות הקריאייטיב, זהו אינו דבר מובן מאליו.

אלמנטים של קריאייטיב מוצלח

קריאייטיב מוצלח נשען על כמה יסודות – מחקרי שוק, חשיבה יצירתית ותהליכי אנליטיקה. גם כאשר הראשון והאחרון אינם תחת סמכותם של אנשי הקריאייטיב, אלו הם עדיין אלמנטים חשובים לצורך עבודתם היעילה. 

האלמנט הראשון הוא מחקר שוק. אותו תוכלו לבצע על ידי יצירת סקרים, ניתוח מתחרים ובניית קבוצות מיקוד. 

בדרך זו, תוכלו לזהות את הטרנדים הכי חמים בשוק, להבין את נקודות הכאב העמוקות של קהל היעד ולבחון את נקודות החוזקה והחולשה של המתחרים. 

אלו ישפיעו גם על התכונות והמאפיינים של המוצר והשירותים, וגם על המסרים שתרצו להדגיש בפני קהל היעד. 

לאחר שנעשתה עבודת המחקר, גובשו המסקנות וסוכמו המטרות – הגיע הזמן לפתח את הקריאייטיב! 

כאן בא לידי ביטוי האלמנט השני שהוא חשיבה יצירתית. בשלב זה, תדרשו לבטא את היתרונות, המאפיינים והמסרים של המוצר או השירות שאתם מציעים בצורה אפקטיבית, משכנעת ומוצלחת. 

האלמנט השלישי הוא אנליטיקה. זה שביצעתם מחקר שוק בהתחלה, לא אומר שסיימתם את העבודה. 

בשלב זה, תדרשו להישאר עם יד על הדופק כדי לדעת האם הקמפיין מגיע לקהל היעד הנכון, בערוצים הנכונים ומשיג את התוצאות הרצויות. 

ייתכן שבשלב האנליטיקה תגיעו לתובנות חדשות שידרשו מכם לערוך אופטימיזציה מחדש לקמפיין הפרסומי.

מה זה שחיקת קריאייטיב?

לאחר שאתם מעלים קמפיין לאוויר, הקהל מתחיל להיחשף אליו.

אם זה קמפיין מנצח, סביר להניח שהוא יניב ביצועים טובים. אך לאחר שהקהל "יתרגל" לקמפיין הוא פשוט יפסיק להגיב אליו, וכעבור זמן קצר ביצועי הקמפיין ירדו או במילים אחרות "יישחקו". באנגלית, זה נקרא – Creative Fatigue.

אם הקהל שלכם התעייף ונשחק מהקמפיין, תוכלו להשתמש באותו קמפיין רק על קהלים אחרים, אך באופן עקרוני, תוכלו פשוט ליצור קריאייטיב חדש ושונה. 

זו הסיבה שאתם תמיד צריכים להיות עם יד על הדופק ולשים לב לביצועי הקמפיין שלכם. 

לימודי קריאייטיב – האם זה כדאי?

אם אתם מחפשים עבודה מעניינת שתאפשר לכם לבטא את היצירתיות שלכם, כזאת שתאתגר אתכם ליצור קמפיינים המשפיעים על דעת הקהל ושוק הצרכנים, יתכן שלימודי קריאייטיב הם בול עבורכם.

כפי שכבר אמרנו בהתחלה, בתוך צוות הקריאייטיב ישנם אנשים מתחומים שונים, כך שתוכלו להשתלב בו בתור קופירייטרים או בתור גרפיקאים (אם יש לכם כישרון מולד, יש מצב שתוכלו לעשות גם וגם…)

מי שעוסק בתחום תמיד נמצא בחזית השיווקית, וזוכה להיות מעורב בתהליכי מיתוג ופרסום גדולים עוד לפני שהשוק זוכה לראות אותם. אתם בוודאי מבינים את מקומו המרכזי של הפרסום בחיינו ובעולם העסקים, ומכאן שזהו תחום מבוקש שתמיד יש בו עבודה. 

אנשי קריאייטיב יכולים להשתלב במשרדי פרסום, סוכנויות דיגיטל, חברות פרטיות העושות את הקריאייטיב In-House, חברות הפקה ואפילו בתור פרילנסרים ומנהלי מדיה חברתית. 

איזה נושאים ניתן ללמוד בקורס קריאייטיב:

 • קופירייטינג וכתיבת תוכן
 • יסודות הפרסום והשיווק
 • חשיבה קריאייטיבית
 • שיווק דיגיטלי
 • עיצוב גרפי ומיתוג עסקי
 • מחקר שוק וניתוח מתחרים
 • בניית אסטרטגיה
 • צילום פרסומי
 • ועוד המון…

מעניין אתכם? הנה 3 מקומות מומלצים שיעזרו לכם להיות יותר קריאייטיבים:

איך להיות קריאייטיביים ב-6 צעדים פשוטים

קריאייטיביות היא תכונה חשובה בכל תחומי החיים, בין אם אתם קופירייטריים, יוצרים מוזיקליים או מנהלים העוסקים בפיתוח עסקי. 

אך האמת שלפעמים קשה מאוד לשמור על היצירתיות, בעיקר מול כל הסחות הדעת שבחיינו והתקבעות על דפוסי מחשבה. 

למזלכם, מצאנו כמה שיטות שיעזרו לכם להיות הרבה יותר קריאייטיבים ממה שאתם!

חפשו סביבה שקטה – לפעמים תצטרכו כמה רגעים או קצת יותר, להיות לבד. וכאשר אתם לבד ולכאורה משתעממים, הדמיון יכול להתחיל לפרוח; וזה בדיוק מה שאתם צריכים עבור היצירתיות. אתם יכולים להשתעשע עם כל מיני רעיונות בראש, לבד ובלי שאף אחד ישפוט אתכם. חלקם אולי עשויים להרגיש מגוחכים, וזה בסדר. זה סימן שאתם מסתגלים לחשיבה מחוץ לקופסא.

בצעו סיעור מוחות – סיעור מוחות הוא אחד הכלים החשובים של צוותי עבודה, ולמעשה משתמשים בו לא רק בתחום הקריאייטיב אלא בכל תחום. הרעיון של סיעור מוחות הוא לשבת בקבוצה ולזרוק כל מיני רעיונות קריאייטיבים לאוויר, כאשר כל אחד נותן השראה לאחר. כך למעשה, ניתן לייצר קו מחשבה משותף שממנו יצאו רעיונות גדולים. 

שנו את השגרה – נוסעים לעבודה כל יום באותה הדרך? מזמינים אוכל תמיד מאותה המסעדה ואוכלים את אותה המנה? רואים את אותן תכניות טלוויזיה ועוסקים באותן פעילויות פנאי? אלו הם בדיוק הדברים המקבעים את המוח לדפוסי חשיבה קבועים שאינם מעודדים את היצירתיות. אז מה כדאי לכם לעשות? פשוט מאוד, לנסות לעשות משהו שונה, בין אם זה במהלך יום העבודה או פעילויות הפנאי. 

כתבו בכל בוקר – במקום לשתות קפה כל בוקר, תתחילו את היום שלכם עם כתיבה ביומן. זה לגמרי יעזור לכם לשחרר פחדים, מחשבות מבלבלות, חששות מהחיים ולעשות סדר בכל הבלאגן!

תשמרו זיכרונות ורעיונות  – קפץ לכם רעיון יצירתי לראש? אל תתנו לו ללכת לאיבוד! במקום זאת, שמרו אותו בגוגל Keep כדי שתוכלו לחזור אליו בזמנכם הפנוי. בדרך זו, תוכלו ליצור קובץ ייחודי הכולל אינספור רעיונות יצירתיים שיכולים לתת השראה בעתיד לרעיונות חדשים.

תקראו ספרים – אם אין לכם קוצים בטוסיק, קריאת ספרים תהיה הבחירה הכי טובה שלכם. תוכלו לקרוא ספרים מעניינים בכל נושא, החל ממדע בדיוני, קומיקס ורומנטיקה, ועד יזמות, היסטוריה וביוגרפיה. אז אם אתם רוצים לפתח את הדמיון, הזיכרון והחשיבה, תתחילו למלא בספרים את הספרייה! 

האמת הלא מצונזרת: יצירתיות יש בכל אחד מכם!

אנו מקווים מאוד שהמדריך שלנו סייע לכם להיות יותר קריאייטיבים, וגם אם לא – תמיד תדעו שקופירייטינג לגאסי תמיד הגב שלכם!

אנו ידועים בתור מומחי תוכן שיודעים לספק שירותי קופירייטינג קריאייטיבים בטירוף לכל סוגי העסקים, בסטנדרטים גבוהים ובזמנים סופר מהירים.

אצלנו תוכלו לרכוש: תוכן לאתר, מאמרים לבלוג, פוסטים לרשתות החברתיות, תסריטים לסרטונים ומודעות לקמפיינים. 

אז למה אתם מחכים? תשלחו לנו הודעה לפני שנגמרות לנו המילים…

מדריכים מקצועיים להורדה בחינם!
המדריך החד והחלק לביקורת תוכן
גאנט פרסום תוכן ל-12 חודשים

300+ מילות כוח
שיקפיצו לכם את המכירות

44 נוסחאות
לכתיבה שיווקית מבריקה ומהירה!

צרו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם

מאמרים נוספים:
מחירון הקופירייטינג הלאומי

מחירון הקופירייטינג הלאומי: מה באמת מחירו של תוכן איכותי

בין אם אתם בעלי מותג המעוניין להעסיק קופירייטר מקצועי או פרילנסר, ולא בטוחים כמה לשלם עבור שירותי הקופירייטינג שלו, מדריך זה יעזור לכם להבין את כל הניואנסים והמחירים של שירותי קופירייטינג ושל כתיבת תוכן מקצועיים.

קרא עוד

תפריט נגישות