White Papers: מהו ׳נייר לבן׳ ואיך הוא שינה את העולם 

תוכן עניינים

אסטרטגיית השיווק שלכם אינה יכולה להישען אך ורק על תוכן פרסומי בבלוגים, בעיקר בזמן שאתם פועלים בתחום ה-B2B או מציעים מוצרים ושירותים בעלי מורכבות טכנית. וכאן נכנס לתמונה נייר לבן, או כפי שמכונה בז‘רגון המקצועי White Papers.

כאשר אתם מבססים את הגישה והאסטרטגיה לשיווק באמצעות תוכן, אתם צפויים לגלות שאתם זקוקים לסוגי תוכן שונים. במדריך זה נלמד מהם ניירות לבנים, מהי החשיבות והתועלות של כתיבת מסמך לבן וכיצד נשתמש בו לצורך מקסום התועלת משיווק באמצעות תוכן.

מה זה נייר לבן (White Paper)

נייר לבן הוא דוח מעמיק על המוצר או השירות. מטרותיו הן כמובן שיווקיות, אך הוא עושה זאת בצורה שונה.

מסמך לבן מתמקד בדרך כלל על הבעיה והפתרון; הוא סוקר בצורה מעמיקה כיצד המוצר שלכם מעניק את הפתרון לבעיה. ל-White Paper חשיבות רבה ומומלץ להיעזר בשירותי קופירייטינג מקצועיים לצורך הפקתו.

בעזרת ניירות לבנים אתם יכולים לרכוש את אמון קהל היעד. זוהי דרך ייחודית להתחבר אל הקהל באמצעות תוכן מתאים. כך תוכלו לבסס את הסמכות שלכם בתור מומחים בתחום.

נייר לבן הוא בדרך כל יותר טכני באופיו, אם נשווה אותו לבלוג/מאמר. מסיבה זו גם נדרש זמן גדול יותר על מנת לחקור את הנושא וליצור אותו. זהו דוח מחקרי המספק הדרכה לגבי פתרון בעיה, ולמעשה אנו משתמשים בנייר לבן על מנת לחנך את הקוראים. ברוב המקרים המסמך הלבן ניתן בתמורה לפרטי ההתקשרות עם הלקוח הפוטנציאלי. 

אולי כדאי לאפיין גם מה הוא לא נייר לבן. ובכן נייר לבן הוא אינו כלי מכירות ישיר. אנו משתמשים בו על מנת לכוון את עניין הלקוחות וליצור לידים בעלי פוטנציאל, אך אנו עושים זאת בצורה עמוקה המבוססת על חינוך.

מי משתמש בניירות לבנים

השימוש בניירות לבנים הוא דבר שכיח בתחום עסקי ה-B2B. יתכן שעכשיו אתם בדיוק בשלב שבו אתם חושבים מה עוד אפשר לעשות במסגרת אסטרטגיית השיווק שלכם, ושואלים את עצמכם האם תפיקו תועלות מכתיבת נייר לבן.

הרשו לנו לעזור לכם למצוא את התשובה באמצעות 3 שאלות פשוטות:

 • האם החברה שלכם מוכרת משהו חדש?
 • האם המוצר שאתם מוכרים הוא מוצר מורכב?
 • האם אתם מוכרים מוצר יקר?
 
 

לפעמים התשובה היא כן לכל שלושת השאלות, אך מספיק שהתשובה היא ’כן’ רק לאחת מהן בשביל להבין שסביר להניח כי אתם זקוקים לנייר לבן. ואם התשובה חיובית ליותר משאלה אחת, אז אין שום ספק שאתם צריכים זאת.

כל עסק בתחום ה-B2B המוכר משהו חדשני, משהו מורכב או יקר, ככל הנראה יצטרך לעשות שימוש בניירות לבנים על מנת לספר את הסיפור שלו. כאשר מדובר במשהו חדש, לא תמיד השוק מבין מדוע הוא צריך אותו.

לדוגמה היום כל אחד מבין את התועלות של מחשב ביתי, אך כאשר יוצרו המחשבים הביתיים הראשונים זה לא היה מובן מאליו. אותו הדבר כאשר המוצר או השירות שלכם הוא דבר מורכב או יקר, העסק נדרש לחנך את השוק.

דפים לבנים מסייעים לחברות לתאר את החדשנות ולספק מידע שקשה יהיה למצוא אותו במקום אחר. הם מאפשרים לחברות להסביר איך מוצר חדש מעניק פתרון לבעיות מוכרות יותר טוב מכל דבר אחר. חברות רבות נעזרות בסוכנות קופירייטינג לצורך הכנת White Papers.

יתרונות של ניירות לבנים

היתרונות של ניירות לבנים

להלן 5 יתרונות ודרכים בהן White Papers יכולים לתרום למאמצי השיווק שלכם:

1. נייר לבן מסייע לבניית המותג ותחום המומחיות – אולי המטרה לנגד עיניכם היא השגת לידים איכותיים, אך לא ניתן להתעלם מכך שניירות לבנים בונים את תדמית החברה. חשוב לזכור זאת בעת כתיבה של מסמך לבן. ניירות לבנים לא חייבים להיות מסמכים המנסים לשכנע את הלקוחות לרכוש את המוצר, הם יכולים להיות גם דרך נפלאה לתאר את החברה שלכם, הניסיון שלה ותחומי המומחיות שלה. בשורה התחתונה, הדף הלבן יכול לסייע לכם להשאיר רושם חיובי וציפייה לקראת פוטנציאל האפשרויות של העבודה מולכם.

 

2. מסמך לבן מגדיל את רשימת התפוצה – רשימת תפוצה יכולה להיות כלי שיווקי חשוב, זאת בתנאי שתדעו איך למנף אותה. אך לפני הכל עליכם לשכנע אנשים להירשם לניוזלטר שלכם. אחת השיטות לתמרץ אנשים להירשם לניוזלטר היא באמצעות מתן הטבות, כלומר מתנה הדורשת הרשמה לניוזלטר. דף לבן איכותי ובעל ערך יכול להיות המתנה הזו. כמובן שעליכם להשקיע בכתיבת דף לבן שהוא רלוונטי גם עבורכם, וגם עבור הקהל שלכם. הוא צריך להיות מספיק אטרקטיבי על מנת לספק להם סיבה להירשם. כדי להפוך אותו לאטרקטיבי, הוא צריך להיות בעל ערך לקהל גם אם הם לא יעזרו בשירותיכם.

 

3. דף לבן מייצר לידים – דפים לבנים כוללים שילוב של תוכן חינוכי לצד תוכן שיווקי, וזה מסביר את אחוזי ההמרה הגבוהים. דף לבן מסביר לקהל למה הם צריכים פתרון מסוים, ואחר כך אומר להם באיזה פתרון לבחור.

 

4. דפים לבנים יכולים להגדיל את המעורבות של הגולשים – הגולשים מופצצים במסרים שיווקיים בכל פעם שהם באינטרנט. כל המפרסמים מנסים לקבל את תשומת הלב של הצרכן, אך ללא צורך בשום ביצוע פעולה. דפים לבנים מתנהגים באופן שונה, הגולש מוזמן לבצע פעולה אקטיבית של הורדת הדף הלבן מתוך בחירה.

 

5. דפים לבנים מחזקים את הנוכחות ברשתות החברתיות – הפעילות במדיה החברתית היא גם חלק חשוב באסטרטגיית השיווק שלכם. אתם יכולים להשתמש בדפים לבנים על מנת לתמרץ את הגולשים לתת לייק, כלומר לתת להם דפים לבנים בתמורה ללייק. כך תוכלו לשפר את הפעילות שלכם במדיה החברתית.

 

יתרונות אלו ממחישים את הפוטנציאל של דפים לבנים, אך הם אינם דבר מובן מאליו. על מנת להשיג אותם חשוב לבצע קופירייטינג מקצועי.

איך כותבים נייר לבן בצורה קלה ומבריקה

איך כותבים נייר לבן

כמו כל תוכן בעל דרישות גבוהות, כתיבת ניירות לבנים דורשת מחשבה מעמיקה, מחקר שוק, כישורי כתיבה ולא מעט עריכה.

 1. נושא הכתיבה – התחילו ביצירת מסגרת, איזו פרספקטיבה ייחודית. תמיד יש לזכור שחינוך הוא אחת המטרות המרכזיות של תוכן מסוג זה. זוהי הבמה בה אפשר להעמיק ולרדת לפרטים. תוכן בסיסי ופשוט הקהל שלכם יכול למצוא בכל מקום. אך כאן הם מצפים לתוכן מעמיק יותר. השתדלו לגעת בנושא מפרספקטיבה ייחודית אותה לא מוצאים במקומות אחרים. לא רק שזה יסייע לכם לבלוט, זה יעניק לכם השפעה.

בעת בחירת הנושא כדאי לקחת בחשבון 3 גורמים חשובים:

קהל – הגדירו את קהל המטרה. למשל האם זהו קהל המכיר את התחום, או קהל חדש לגמרי. אתם צריכים לבחור נושא אשר נוגע במה שמטריד את הקהל.

מומחיות – הנושא צריך להדגיש את המומחיות של החברה שלכם.

מבוסס בעיה ומכוון פתרון – נושא הדף הלבן צריך להתרכז בבעיה רלוונטית והפתרון המוצע.

 

 1. עריכת מחקר – חשוב שתחקרו לעומק את הנושא. זה יכול להיות שילוב של מקורות מידע חיצוניים וגם התבססות על מידע פנימי. הקפידו על מידע אמין ומדויק, השתמשו בנתונים וספקו הפניות למקורות המידע השונים.
 2. הכינו תרשים של המאמר – בעת כתיבת מאמר מורכב אתם עשויים ללכת לאיבוד. הכינו לעצמכם תרשים המארגן את מבנה המאמר ואת כל פיסות המידע בצורה הגיונית ופשוטה להבנה.

 

 1. הקפידו על מסקנה בסוף המאמר – במקרים רבים כתיבה שיווקית מתחילה עם המסקנה הסופית כבר בהתחלה. במקרה של כתיבת דף לבן עושים זאת בסוף. כל המידע הוא חינוכי, ורק אחרי שהקורא ספג את כל המידע, בסוף מחברים את כל הנקודות ומציגים לו את המסקנה הסופית.

פורמטים שונים של ניירות לבנים

ישנם פורמטים שונים של ניירות לבנים. כל עסק מציע שירות אחר ופונה לקהלים אחרים, ובהתאם לכך הפורמט יכול להשתנות.

להלן מסגרת כללית הבאה לידי ביטוי בכל נייר לבן:

כותרת – המונח דף לבן הוא מונח מוכר בתעשייה, ואתם יכולים לשלב אותו בכותרת. אך זה תלוי בסוג הקהל שאליו אתם פונים. זוהי צריכה להיות כותרת אטרקטיבית, אך היא חייבת לציין בבירור מה ניתן ללמוד מהמסמך. 

תקציר – הכינו תקציר המסביר לקורא בפירוט מהן הנקודות העיקריות של המסמך. התקציר יסייע לקורא להבין האם זהו החומר שחיפש. לאחר שקרא את התקציר תהיה לו תמונה ברורה של הבעיה והפתרון, הוא יוכל להבין האם הדף הלבן באמת רלוונטי עבורו.

הצהרת הבעיה – מכיוון שהמסמך מכוון לבעיה ומציע פתרון, חשוב לבטא את הבעיה בצורה ברורה. הבעיה צריכה להיות מוגדרת היטב ולבוא לידי ביטוי בהקשר הנכון.

רקע – חלק זה מרחיב על הרקע לבעיה ובסופו של דבר את הפתרון. מכיוון שהתוכן עשוי להיות טכני ומבוסס על נתונים, יש למסור ברקע את שיטות איסוף הנתונים שהתבססתם עליהם. זה חשוב מאוד על מנת לשדר אמינות ואותנטיות.

פתרון – זהו ’רגע ההארה’ של הטקסט. בהתבסס על כל המידע הקודם שהוצג במאמר, כאן מציגים את הפתרון. זהו החלק אשר עושה את הקישור בין כל המידע שהצגתם לבין הפתרון והמומחיות שלכם.

מסקנות – חלק זה מסכם את הממצאים העיקריים של המסמך ואת ההמלצות המבוססות על הפתרון שאתם מציעים.

הפניות – חשוב לכלול כאן ציטוט והפניות אל כל מקורות המידע שבהם השתמשתם. זה חשוב גם לצורך בניית מהימנות המסמך, וגם לצורך הענקת ערך מוסף עבור הקורא שיכול לחפש עוד נתונים במקורות המידע שהזכרתם.

איך לפרסם ולשווק ניירות לבנים

מכיוון שאתם רוצים לייצר לידים בסופו של יום ולהגדיל את רשימת הדיוור, הפרקטיקה המקובלת היא למסור את הדפים הלבנים באמצעות דפי נחיתה. שם תבקשו מהקהל להזין את פרטיהם הבסיסיים בתור תנאי מקדים להורדת הנייר הלבן.

אך על מנת לפרסם את הדפים הלבנים ולהביא את עצם קיומם לידיעתו של הקהל, בהחלט תוכלו להשתמש בבלוג ופרסום ברשתות החברתיות. אם יש לכם שיתופי פעולה עם משפיענים בתחום, תוכלו להיעזר בהם על מנת לשתף את הדף הלבן עם הקהל שלהם.

טעויות שיש למנוע בקופירייטינג לניירות לבנים

אם החלטתם לנסות להכין את התוכן לבדכם, להלן כמה טעויות שכיחות שיש להימנע מהן.

 • אל תהיו לחוצים על מכירות – כאשר אתם מתקדמים בשלבי כתיבת הדף הלבן, מרעיון המסגרת ועד לפרטים הקטנים של הכתיבה והעריכה, זכרו כי לא תרצו דף ממנו נודף ריח חזק של מכירות. זו טעות גדולה להתמקד במכירות, התמקדו בבניית האמון. נסו להבין מהן השאלות של הלקוחות ושתפו אותם ברעיונות שלכם.

 

 • אין צורך ביותר מדי – אמנם ישנם יתרונות רבים לשימוש בדפים לבנים, אך גם זה צריך להיות במידה הנכונה. דווקא עודף ניירות לבנים עשוי לבלבל את הקהל ולפגוע בערך המחקרי של העבודה שהשקעתם. כאשר יש לכם פחות נושאים, הקהל מרוכז יותר בתוכן הרלוונטי עבורו. הוא יכול להחליט איזה תוכן מעניין ואידיאלי עבורו.

 

 • לא ארוך מידי – דפים לבנים אמורים להיות יותר מעמיקים, אך אין זה אומר שעליהם להיות ארוכים מידי. איכות היא אינה כמות של מילים ועדיף לספק לקהל תוכן קצר, מדויק וברור. לאף אחד אין זמן לקרוא טקסטים ארוכים, במיוחד אם אין בהם מידע רלוונטי המחדש משהו.

 

 • לא להתמקד בחברה – התמקדות בחברה במקום בנושא היא טעות שכיחה שחובה להימנע ממנה. הקהל שלכם אינו מפיק ערך מלקרוא על החברה, ולכן אין צורך לפאר את החברה לכל אורך הטקסט. במקום זאת, התמקדו בנושא ותחשבו מה מרוויח הקורא מקריאת הטקסט.

 

 • קופירייטינג באנגלית ברמה של בית ספר תיכון – ארגונים רבים זקוקים לכתיבת נייר לבן באנגלית. זהו דבר מובן בעולם הגלובלי שבו אנו חיים. כאשר מדובר בכתיבת תוכן באנגלית, יש צורך לבחור בשירותי קופירייטינג מידי מי ששולט גם בשפה והתרבות הקשורה אליה, וגם בנושא כתיבת ניירות לבנים. כתיבת נייר לבן באנגלית, ברמה של בית ספר תיכון, תגרום לנזק קשה למיתוג העסק.
 
 

כמובן שהדרך הטובה ביותר להימנע מטעויות ולמקסם את התועלות מהדף הלבן, היא באמצעות שירותי קופירייטינג מקצועיים. בסוכנות קופירייטינג תמיד תוכלו לקבל שירותי כתיבת תוכן משובחים המותאמים לצרכים הייחודיים של כל עסק.

העסק שלך זקוק לתוכן עם נוכחות?

אנחנו נראה לך איך עושים את זה נכון בקלות ובמהירות!

ניתן לחייג למספר 050-4237575
או למלא את הטופס:

טיפים לכתיבת תוכן עבור ניירות לבנים

על מנת להגיע אל הקהל האידאלי, עוד לפני שאתם מתחילים לכתוב, חשוב שתהיה לכם תכנית שיווקית. חשבו על ההצעה שאתם רוצים להציע ללקוחות שלכם. הדף הלבן יכין את השטח, ומייד לאחר מכן, ככל שהלקוח מתקדם במשפך השיווקי, תרצו להיות מוכנים עם התשתיות שיהפכו זאת למכירה.

על מנת לשים את הדף הלבן באור הזרקורים, הקימו עבורו דף נחיתה בו הגולשים יכולים להוריד את התוכן. כמו בכל דף נחיתה, גם כאן יש להקפיד על פשטות. עליכם לנסח את הטקסטים בצורה שהיא גם אופטימלית עבור מנועי החיפוש, אך גם כזו שיש בה קריאה ברורה לפעולה.

בדף הנחיתה תוכלו לבקש שם פרטי וכתובת מייל, כך תוכלו לצרף את הגולשים לרשימת הדיוור שלכם, ככל שהם מתקדמים במורד המשפך השיווקי.

בנוסף לכתיבת התוכן, דפים לבנים איכותיים גם כוללים אלמנטים אינטראקטיביים. רצוי לשלב לינקים המפנים את הקוראים לנתונים ומידע רלוונטי באתר שלכם. אתם יכולים לשלב ווידאו ואינפוגרפיקה אינטראקטיבית, כזו המזמינה את הקוראים.

דוגמאות נהדרות לניירות לבנים

אם אתם מחפשים השראה ורעיונות, תוכלו למצוא באינטרנט דוגמאות נהדרות לניירות לבנים. בנוסף, תוכלו בקלות לחפש באתרים של ארגונים מוכרים ולראות את הדפים הלבנים שהם מציעים. תוכלו לראות איך כל ארגון מבטא את הרעיונות שהזכרנו במאמר זה, באופן התואם לבעיה שעליה הוא מנסה להעניק פתרון.

ישנם גם אתרים המציעים ׳טמפלטים׳ לכתיבת ניירות לבנים בנושאים שונים. הם בדרך כלל נראים יפה, אך אם אין לכם את הידע המתאים – גם טמפלט יפה לא יעזור.

להלן שתי דוגמאות לדפים לבנים שמצאנו ברשת, כל אחד פונה לקהלים שונים והדבר ניכר בסגנון הכתיבה ופורמט הדף הלבן.

 1. Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System הסבר טכני על אופן הפעולה של ביטקוין. שימו לב איך הדף הלבן מגדיר את הבעיה בהעברת תשלומים, ומעניק את הפתרון באמצעות הביטקוין.

 

 1. Study: SEO for China How to Rank on Baidu, China– Biggest Search Engine נייר לבן המעניק ערך למי שעוסק בתחום קידום האתרים בשוק הסיני. שימו לב איך הארגון משתמש בדף הלבן לצורך בניית רשימת דיוור.

כתיבת ניירות לבנים בקופירייטינג לגאסי

כתיבת נייר לבן היא משימה מאתגרת מאוד, היא דורשת ראייה רחבה, מחקר מעמיק וכמובן בחירת מילים נכונות ושפה מתאימה. את כל זה צריך לארוז אל תוך מסמך ברור ומפורט, אך מבלי להעמיס תוכן שאינו רלוונטי. 

בקופירייטינג לגאסי, שירותינו כוללים כתיבה מקצועית של ניירות לבנים. ניירות המדגישים את הבעיה שאתם רוצים לפתור לצרכן. אנו יודעים כיצד להציג את הבעיה ואת הפתרון, תוך כדי התבססות על מחקר ונתונים.

באמצעות שירותי הכתיבה של קופירייטינג לגאסי תוכלו למצב את תחום המומחיות של העסק ולקדם את מטרותיכם השיווקיות. 

אז שנצא לדרך מלאת הפתעות (והצלחות!)? אם התשובה היא חיובית – לחצו כאן

 

השירותים שלנו

שתפו את הפוסט

צור קשר

ניתן לחייג למספר 050-4237575
או למלא את הטופס:

מוכן להגדיל את הטראפיק,
הלידים והמכירות

בפי 10 לפחות?

מאמרים נוספים לקריאה

כתיבת תוכן SEO

כתיבת תוכן SEO מדריך מעשי למתחילים

במדריך האולטימטיבי הבא לקופירייטינג SEO, אנו הולכים לכסות את כל הנושאים החיוניים – החל ממציאת מילות המפתח הנכונות ועד זיהוי קהלי יעד, תכנון תכניות עבודה ברורות, כתיבת קופי מותאם למנועי החיפוש וסקירת הביצועים שלכם.

קרא עוד »

מוכן להגדיל את הטראפיק,
הלידים והמכירות

בפי 10 לפחות?